Błędne koło

Popełnianie takich samych czy podobnych błędów to chleb powszedni wielu z nas. Czasownik „popełniać” idealnie tutaj pasuje. Można popełnić błąd, można popełnić zbrodnię. Kaliber przewinienia jest podobny. Oczekujemy zmiany na lepsze dokonujących wyborów, które już kiedyś dokonaliśmy. Podejmując takie same kroki, nie uzyskamy innych rezultatów. Tak powinna podpowiadać logika i rozum. Katolik ponadto ma jeszcze sumienie.

Błąd jest konsekwencją złego wyboru. Najbardziej widoczny jest w sprawach społecznych, wspólnotowych. W demokracji pojawia się niemal cyklicznie. Początek tego systemu politycznego w Polsce zbudowany był na kłamstwie, sprytnie zorganizowanym i zrealizowanym. Niemniej jednak od okrągłego stołu mija 30 lat, fakty dotyczące tych lat są w dużej części znane, one powinny przemawiać do naszego narodu. Nie przemawiają, a dzieje się tak dlatego, że by wyjść z błędu trzeba mieć choćby widok na lepsze rozwiązanie. Jako naród od kilkudziesięciu lat wpadamy na przemian w objęcia wschodu lub zachodu. Przerabialiśmy wiele razy w naszej historii fakt obecności obcych wojsk na polskich ziemiach. I czego nas to nauczyło? Obecne władze, wybrane przez większość biorących udział w wyborach, czynią nas państwem satelickim Stanów Zjednoczonych. W połowie lutego Polska będzie areną anty-irańskiej propagandy USA i Izraela.  Za pozorne bezpieczeństwo zrezygnowaliśmy z konieczności dziejowej jaką jest uczynienie z Polski najsilniejszego kraju regionu, trzeba to zrobić wbrew demokracji i mocarstwom. Od spraw międzynarodowy do polskich lokalnych problemów błędne koło się powtarza. Przykłady płyną z ostatnich wyborów samorządowych. Ludzie mający wyroki skazujące i procesy o korupcje bez problemów wygrywają kolejne wybory, rządząc w swoich miejscowościach od 10, 15, 25 lat…

Uświadamiam sobie, że to jest realne
Żyłem w przekonaniu, że jest fajnie
Odklejony od rzeczywistości, niedojrzały chłopiec
Który w głowie stworzył sobie świat marzeń – utopię
Żyję w chaosie, który myliłem z porządkiem
I nic nie jest w porządku w mojej głowie i poza nią

Błędne kołoPowyższy cytat to słowa Tau z utworu ul. Zwierciadeł (album Egzegeza: Księga Pszczół). Dokonywanie złych wyborów na swój sposób jest wygodne i proste. Perspektywa szarego życia, bez konieczności obrony swojego zdania daje gwarancje spokoju i w miarę mile spędzonego czasu z innymi. Fajnie przeżyć życie oto najpopularniejsza recepta dzisiejszego świata. Prędzej czy później nadejdzie moment refleksji, ta chwila ukaże skutki fajnej egzystencji. Idąc do sklepu nie będziesz miał zbytnich wyrzutów sumienia biorąc resztę, która Ci się nie należy. W pracy będziesz bał się obronić swojego kolegę przed fałszywymi oskarżeniami przełożonego, na ulicy widząc kopanego człowieka przez kilku agresorów odwrócisz wzrok. To pierwszy etap. W kolejnym już nie będziesz mógł nic zrobić, to Ciebie oszukają na pieniądze, twoi koledzy nie wstawią za tobą, a tym kopanym na ulicy bez szansy na pomoc będziesz ty. Istnieje powinność i coś dużo cenniejszego niż aktualna dobra sytuacja społeczna i materialna. Oczywiście do kolejnego etapu może nie dojść. Lawirować da się na tysiące sposobów, przez długi okres czasu. Z błędu da się uczynić taktykę, tak by przez całe lata swoich świadomych wyborów przejść suchą stopą. Sumienie, mimo wszystko, nie zapomni i w najmniej spodziewanym momencie przywróci pamięć i zmyje obraz sukcesów budowanych na fałszu.

Grecki filozof Heraklit z Efezu jest autorem sentencji Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki (a dokładniej: „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”). Sens tego powiedzenia akcentuje zmienność warunków i otoczenia. Jeśli zestawimy to stwierdzenie z błędem otrzymamy kolejny argument ku temu by swoje decyzje podejmować w zgodzie z rozumem i sumieniem, a nie zmienną koniunkturą. Podejmowanie decyzji nastawionych tylko i wyłącznie na to by było fajnie, miło i przyjemnie kończy się dokładnie odwrotnie. Wybieraj odpowiedzialnie, a nie koniunkturalnie.

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s