Prospekt/20

Poczta Polska spisała się. Właśnie dotarła do mnie książka: „Prawdziwie znaczenie Bożego Narodzenia” abp Sheen’a. Na jej podstawie spróbuję napisać jakiś tekst dotyczący najważniejszych Narodzin w dziejach świata. Spodziewajcie się go w sobotę/niedzielę. Książka miała niedawno swoją polską premierę, ponoć wyprzedała się praktycznie w całości, a to już świadczy o nietuzinkowości tej pozycji. Autor „Prawdziwie…” tak mówił o Zwiastowaniu:  Zauważcie, że niebiański posłannik nie zwiastował Maryi, że pocznie Ona płód. Nie! Miała począć i porodzić Syna, osobę, Dziecię Boga Najwyższego. Było dla Niej nie do pomyślenia, by z powodu swojego ubóstwa, przeludnienia Betlejem, nieodpowiednich warunków mieszkaniowych i wstydu związanego z niezwykłą naturą owego Poczęcia miała Ona zniszczyć w sobie życie, jak w dzisiejszych czasach robią niektóre kobiety. Życie jest święte!the-adoration-of-the-kings-and-christ-on-the-cross-benedetto-bonfigli

Nowość od CR’a – https://www.youtube.com/watch?v=2kQAZ_EJVjY

Na szczycie klimatycznym w Katowicach osiągnięto porozumienie, potocznie nazwane „pakietem katowickim”. Pakiet stanowi tak zwaną „mapę drogową” do realizacji porozumienia paryskiego z 2015 roku. W Paryżu państwa zobowiązały się do zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza powyżej średniej sprzed rewolucji przemysłowej. Tyle właściwie da się powiedzieć na temat wydarzeń z Katowic, cała sprawa globalnego ocieplenia, redukcji dwutlenku węgla jest bardziej sprawą ideologiczną niż naukową. Temperatura na Ziemi podniosła się, ale w dziejach naszej planety miało to miejsce wiele razy. Wbrew temu co się uważa, jako ludzkość mamy bardzo mały wpływ na klimat czy w ogóle na procesy zachodzące w przyrodzie. Należy też odczytywać tę kwestię w kontekście propozycji jakie padają aby zatrzymać wzrost temperatury na Ziemi. Wśród pomysłów pojawia się na przykład kontrola urodzeń czy wręcz mówi się o ograniczeniu populacji. Nauka powinna zajmować się faktami i rzetelnie je przedstawiać, obecnie jest jednak w rękach zideologizowanych polityków, więc ciężko o prawdę.

„Solidarność” i nauczyciele (Związek Nauczycielstwa Polskiego) zapowiadają protesty. Podwyżki płac oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku to dwa sztandarowe postulaty. Jedni będą manifestować na ulicach, drudzy zapowiadają szczególną troskę o swoje zdrowie. Akcja ma przypominać niedawną skuteczną akcję polskiej policji, funkcjonariusze masowo dostarczali L4, bez większego problemu wywalczyli kilkuset złotową podwyżkę.

Ksiądz-pedofil, ksiądz-malwersant czy ksiądz pokornie służący Bogu wśród ludzi, o której postawie media będą tworzyć setki godzin audycji? Na pewno nie o księdzu prałacie Franciszku Ślusarczyku, który zrezygnował z sakry biskupiej. Sam tak przedstawiał sprawę: “Miejscem kapłana jest konfesjonał, ołtarz i szkoła, i wszędzie tam kapłani są przede wszystkim sługami Bożego Miłosierdzia”. Niewielu rozumie, że eksponowane stanowiska czy funkcje wiążą się z niebywałą odpowiedzialnością i częściej niż profity przynoszą wyrzeczenia i ofiary. Zachowanie ks. Ślusarczyka świadczy też bardzo dobrze o kapłanach codziennie sprawujących swoją posługę wśród szarych ludzi, jak widać robią to z oddaniem i zaangażowaniem. Niczym Chrystus wśród celników i grzeszników. W temacie naszej świętej wiary i wspólnoty, muszę wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu z centralnej Polski. Piotrków Trybunalski został oficjalnie zawierzony Maryi. Akt zawierzenia dokonał prezydent miasta z poparciem samorządowców i lokalnej społeczności.

Koniec roku nierozłącznie wiąże się z podsumowaniami. Te na tle ekonomicznym nie ukazują nas, Polaków, w dobrej sytuacji. Pracujemy prawie najwięcej w Europie, za bardzo niskie stawki. Politycy i ekonomiści w tej jednej sprawie wyjątkowo się zgadzają, inne drogi nie ma by dogonić zachód. Także gdybyście mieli ochotę brać udział w jakiś protestach to pamiętajcie: niewolnictwo ekonomiczne drogą do dobrobytu. Poniżej dwie statystyki:

Liczba przepracowanych godzin w całym rokuart429546

 

Średnia płaca za godzinę w poszczególnych krajach europejskich

Średnia płaca w euro

Admin

Advertisements