Prospekt/19

We Francji ruch „żółtych kamizelek” protestuje przeciwko pogarszającej się sytuacji bytowej. Genezy tych wydarzeń należy doszukiwać się w rosnących cenach paliw, cały rok 2018 w kraju nad Sekwaną był rokiem nieustannych podwyżek. Prezydent Macron (minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji podczas rządów Hollande’a) został wybrany na urząd, bo obiecał bezbolesne reformy, a skończyło się na podwyżkach podatków, w tym na benzynę i olej napędowy. Francja, tak jak i cały zachód (z wyjątkiem Niemiec) pogrążony jest w stagnacji gospodarczej, do tego dochodzą obciążenia związane z kwestią imigrantów. Można formułować różne wnioski, ale sprowadzanie problemów społeczeństw zachodnich wyłącznie do ekonomii jest bezpodstawne. Na francuskie ulice w miastach i na wsiach wyszli głównie biali Francuzi, którzy są niższą klasą średnią, bo kto ma walczyć o kraj, jak nie jego rdzenni mieszkańcy żyjący tam od wielu pokoleń? „Żółte kamizelki” to ruch bez liderów i kształtujący się, być może wyjdzie on poza ramy buntu społecznego i stanie się świadomym ruchem prawdziwych Francuzów.Nowy obraz (3)Pacyfizm jest zawsze główną przyczyną najtragiczniejszych wojen. Strach przed wojną mnoży ofiary nieuniknionej wojny. Gdy patrzę na Europę i jej reakcje w kontekście konającej Ukrainy jedyne co czuję to obrzydzenie. Cokolwiek Rosja zrobi w wojnie z Ukrainą, nie będzie żadnej reakcji ani UE, ani USA. Tutaj nie chodzi o jakieś sympatie, graniczymy z oboma tymi państwami i konsekwencja tak czy inaczej nas dosięgną. Mamy dwie opcje albo przyłączamy się do rosyjskiej agresji albo stajemy w obronie prawa każdego narodu do stanowienia swojego państwa, ta obrona nie może sprowadzać się tylko do słów.

Zamykając tematykę międzynarodową, mam zagadkę, która umowa stanowi o naszej niezależności energetycznej, ta podpisana przez rząd PO-PSL w 2010 roku na dostawy gazu z Rosji do 2022 roku czy ta podpisana niedawno przez rząd PiS na okres 20 lat (gaz będzie kupowany od firm z USA)? Polska, czyli państwo-pionek światowych mocarstw.

Gość Niedzielny wbrew obiegowym opiniom jest inicjatywą bardzo twórczą. Na jego łamach znalazłem ostatnio ciekawy list otwarty polskich psychologów. Specjaliści w tej dziedzinie piszą m.in.: „Niestety, wciąż brak rozwiązań wspierających rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje potomstwo. Państwo nie wspiera ekonomicznie najkorzystniejszego z punktu widzenia rozwoju dziecka rozwiązania”. Niby oczywista rzecz, a przez współczesnych zapomniana. Każdy wie, na swoim przykładzie, jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie. Żadna instytucja państwa nie ukształtuje tak człowieka jak jego rodzice. Konsekwencją tej swoistej kultury żłobków (dziecko w żłobku, rodzice robią kariery), jest kultura domów starości (rodzice umierają w samotności, dzieci robią kariery). Nie da się nadrobić relacji rodzinnych, więc brak więzi na początku oznacza także brak więzi przy końcu życia. Krew to sprawa istotna, ale mniej ważna od autentycznych relacji rodzinnych.

Autonom.pl zamieścił relację z pierwszego koncertu CR’a, który odbył się w Warszawie – http://autonom.pl/?p=24221, a tutaj już wywiad z twórcą, który wyjaśnia wiele kwestii odnośnie swojej działalności, płyty i zaangażowania ideowego – https://www.youtube.com/watch?v=q6C1P20VDA0

Augustyn nowym singlem zapowiada płytę „Nawrót”https://www.youtube.com/watch?v=Zcfro4NW3DM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3KtmAihzV2ZCy4vkWGWTFszSJnP373-SoScKQzEPX3IiSe_Sfj0UEUCBk. Sam autor tak opisuje nadchodzący krążek: „Premiera płyty wiosną 2019 r. Będzie to wielkie dzieło, śmiem twierdzić, że owy twór, jest dziełem mojego życia.”.

Już w tę niedzielę zaczyna się Adwent, jeśli ktoś chce dobrze przygotować się na narodziny Jezusa Chrystusa powinien odrzucić konsumpcyjny charakter czasu przed Bożym Narodzeniem (jakieś dziwne wynalazki typu czarny piątek czy cyber monday). Ostatni furorę robi hasło: Ludzie Czytają „Kulturę Krytyki”. Trochę bym je skrócił i napisał: Ludzie Czytają. Oczekujcie na książkę, która wpisuje się w nadchodzący czas (w sprzedaży od grudnia):46844887_1009667689220544_6269717641506586624_n

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s