Ciężar, którego nie da się podnieść

Poukrywali się za fasady, fundamenty zabawne dla nich
Chemia usypia empatię, przekroczą limit i wtedy mają paraliż
Zmutowane reguły gry, relacje z ludźmi to tylko przygody

„Graosumiezerowej” – Klarenz (album POZA, 2018)

Nowy obraz (2)Istnieją takie życiowe zdarzenia czy doświadczenia, które są uniwersalne, każdy prędzej czy później będzie musiał stawić im czoła. Porażka czy przejechanie się na bliźnim należą właśnie do tej grupy. O ile takie sytuacje budują charakter, jeżeli się przed nimi nie ucieka, o tyle poważnie szargają mentalność, jeśli panicznie się ich unika. Problemy i trudności stanowią integralną część życia. Trzeba sobie zdać sprawę, że występuje pewien ciężar, którego zbyt wiele osób podejmuje się i szybko upada pod jego naporem. Odpowiedzialność za swoje czyny i słowa to trudna rzecz, ale gdy podejmujemy się odpowiedzialności za innych to mówimy wręcz o bohaterstwie – nie dającego osiągnąć się środkami ludzkimi.

Nieco zagadkowo zacząłem. Wiele razy zastanawiałem się, dlaczego ludzie władzy czy kariery, popadają w narkotyki, depresje, nałóg pijaństwa, seksoholizm czy nie raz popełniają samobójstwo? Nie satysfakcjonowała mnie nigdy odpowiedź, że po prostu im odbija. Patrzę na gwiazdy internetu i mam nieodparte wrażenie, że większość z nich skończy w najlepszym przypadku w psychiatryku. Tworzą oni rzeczywistości i wciągają w tę wykreowaną nieistniejącą rzeczywistość dziesiątki czy setki tysięcy ludzi, którzy zaczynają traktować ich jak mentorów czy bogów. Czy normalny człowiek, gdy dostaje masę wiadomości od swoich wyznawców w sprawach dotyczących czasem ich najintymniejszy problemów jest w stanie tego nie odczuć psychicznie czy fizycznie? Gwiazda YT czy TV dalej pozostaje człowiekiem, nie zmienia tego fakt milionowej widowni czy stu tysięcy subskrypcji. Niestety nie ma takiej refleksji wśród twórców, zwłaszcza mediów internetowych, jest dokładnie odwrotnie, uciekają oni w coraz to wyższe formy kreowania siebie. Dla ich widowni oni są bożkami, a oni za swojego boga mają technologię – obrazu czy dźwięku.

Sami z siebie jako ludzie nie możemy praktycznie nic. Odsyłam do wszystkich małych życiowych spraw, z którymi nie raz borykamy się latami by je zmienić. Dopiero od zdania sobie sprawy ze swej ułomności i słabości zaczyna się budowa każdego z nas. Stajemy wtedy przed wyborem – wiara w Chrystusa albo pseudo-wiara w cokolwiek tylko, nie w Chrystusa. Wolną wolą stajemy się wolni i wielcy w Chrystusie albo wolną wolą jesteśmy pozornie wielcy w niczym.

Według tradycji Szymon z Cyreny pomógł nieść krzyż Chrystusowi. Spróbowałbym nieco inaczej przedstawić ten wydawałoby się mało istotny fakt w męce Chrystusa. Ewangeliści wspominają, że Szymon Cyrenejczyk został przymuszony do tej pomocy. Skoro jednak Chrystus odkupywał świat, to czy nie należy stwierdzić, iż to tak naprawdę Chrystus niósł krzyż Szymona? Niósł krzyż każdego z nas. To nie my mu pomagaliśmy, On za nas niósł nasze wszystkie grzechy. Jedyne co jesteśmy w stanie zrobić z każdym ciężarem naszego życia, którego nie jesteśmy w stanie podnieść to oddać go Chrystusowi wraz z naszą nędzną pomocą, która jest swego rodzaju aktem woli, chęciom przynależność do Jezusa.

Wszystko co robimy, czym się zajmujemy musi mieć swoje podstawy, fundamenty. Pycha czy budowanie fałszywego obrazu siebie szkodzą nie tylko nam samym, ale wszystkim dookoła. Nieco negatywny wydźwięk ma pewne powiedzenie „trzeba znać swoje miejsce w szeregu”. Oznacza ono uległość i pogodzenie się z niesprawiedliwością. Patrząc z perspektywy normalnego człowieka inaczej interpretuję to stwierdzenie. Coraz częściej imponują mi ludzie, których spotykam na co dzień. Tacy, którzy mają swoje rodziny, żyją godnie w tym zepsutym świecie i stanowią cichy opór wobec ducha czasów łamiącego wszelkie kręgosłupy. Oni niczego nie udają, nie boją się wypowiadać swojego zdania w pracy czy na ulicy, ale robią to autentycznie, bo mierzą się z problemami codzienności w swoim życiu, a nie tylko teoretyzują jak gwiazdeczki pudelków czy instagramów. Stań w szeregu autentycznych i walcz!

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s