Północnoatlantyckie szaleństwo

Umowy na zestawy Patriot dla Polski zostały podpisane, formalnością pozostaje stopniowa realizacja umowy. Niestety tym krokiem po raz kolejny utwierdzamy świat o tym, że staliśmy się satelitą Stanów Zjednoczonych. Medialnie określa się nasz kraj jako „drugi Izrael”, a klasa polityczna w całej swojej okazałości przyklaskuje kolejnym umowom zawieranym na linii Polska – USA. Nikt nie zadaje sobie pytania jaki interes mają jankesi w tak ostatnio ożywionych relacjach polityczno-gospodarczych?

Kiedy ktoś odważy się zadać takie pytanie, z automatu staje się „rosyjską V kolumną w Polsce” czy „agentem Putina”. Stopień pro-amerykańskiej propagandy w Polsce osiągnął rozmiary nie pozwalające na jakąkolwiek dyskusję w tym temacie. Rosja na wielu płaszczyznach jest dla nas zagrożeniem, lecz to nie jest usprawiedliwieniem dla poddańczej polityki wobec państwa Trumpa. Amerykańskie wojsko, technologie, firmy oraz surowce są już na naszej ziemi. Jesteśmy hojnym kupcem, „w zamian” jeszcze ganimy innych by więcej dorzucali się do NATO. Rachunek ekonomiczny w żaden sposób się nie broni, robimy to co administracja amerykańska sobie zażyczy i jeszcze z tego powodu jesteśmy dumni.american_economic_terrorism_by_just_wordz-d5eoinbNawet polityka regionalna jest pisana pod dyktando administracji USA. Reaktywacja Międzymorza na poziomie rządowym odbyła się przecież przy udziale i poklasku ekipy Trumpa. Opór wobec Nord Stream 2 też jest szeroko atakowany z drugiej strony Atlantyku, co zabawniejsze rządu PiSu nie kryje się z tym, że to on inspiruje ataki wuja Sama na Rosję i Niemcy.

Odchodząc od tematu polityki międzynarodowej trzeba przejść do równie ważnego zagrożenia co poddaństwo wobec „światowego policjanta”. Europa ma swoją tkankę kulturową, obecnie regularnie niszczoną wieloma czynnikami, jednym z nich jest amerykanizacja życia społecznego, kulturowego i gospodarczego. W dużej mierze korporacyjny styl życia, liberalizacja społeczeństw Europy ma swoją genezę w Ameryce Północnej.

Wszystkie konflikty w które wciągnięto państwa Europy, czy to na Bliskim Wschodzie czy chociażby w Afryce były podyktowane ideologicznie, mieliśmy atakowanym państwom nieść „standardy demokratyczne”, chodziło rzecz jasna o destabilizację tylko i wyłącznie po to by kolejne regiony świata nie były konkurencją dla amerykańskich interesów. Do dzisiaj istnieje ten mit o cywilizowanych krajach zachodu niszczących dyktatury na całym świecie. Wystarczy zobaczyć państwa Afryki Północnej by przekonać się o co chodziło w jankesko-europejskiej interwencji.

Polacy są narodem skażonym pod względem stosunku do przebywania obcych wojsk na swoim terytorium. Nikt tak entuzjastycznie nie podchodzi do obecność amerykańskich wojsk jak właśnie Polacy. Taka postawa ma swoje ukorzenienie w historii, na naszych ziemiach często przebywały wojska innych państw, zawsze miało to negatywne skutki. Ukuto tezę, że w przeszłości to nie było na nasze życzenie, a teraz jest inaczej, więc skutki będą inne.

W polityce trzeba szukać dróg, które dają podmiotowość i budują siłę państwa, przez sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi nie da się osiągnąć tych celów. Przez pryzmat ostatnich lat powinniśmy postawić na dystansowanie się od tego co wyprawiają kolejne ekipy rządowe z USA. Wiele państw nie tylko w Europie jest w podobnej sytuacji co Polska, to znaczy ma niebezpiecznie rozbudowany zagraniczny kapitał na swoim terytorium i przeważnie jakiegoś potężnego agresywnego sąsiada. Z takimi krajami trzeba budować ożywione relacje, ponieważ mamy wspólnotę interesów i celów, a jednocześnie ani jedna, ani druga strona nie będzie w stanie zdominować przeciwnej. To o wiele trudniejsza koncepcja w realizacji, ale dająca nadzieję na coś więcej niż „płynięcie z prądem” międzynarodowej polityki.

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s