Problematyka władzy

Człowiek idący w politykę przeważnie ma tylko i wyłącznie jeden cel – zdobyć władzę. Samo w sobie jest to nawet logiczne. Przecież nie bierze się udziału w zawodach by wiecznie być tym drugim, czy w przypadku polityki, zawsze zajmować miejsce w opozycji. Władza zdobyta jako pewien cel ambicjonalny zawsze prowadzi w niesławę, o tym większość już zapomina. Stąd co chwilę słyszmy o politykach czy urzędnikach przyznających sobie gigantyczne sumy pieniężne, za to jak sami to określają „ciężką pracę”. Oni – odbiorcy tychże pieniędzy – naprawdę myślą, że są elitą narodu i ciężką pracują, stąd zasługują na tak liczne przywileje. Nieliczni w podsłuchanych rozmowach przyznają się do swoich prawdziwych intencji, przyszli po władzę, po to by łatwo zarobić lub by dobitniej ująć ich zachowanie, ukraść.

Wróćmy do grupy tych co uważają, że się im to należy. Skąd moje przekonanie, o ich przekonaniu? Z obserwacji. Kiedyś udzielając się społecznie w organizacjach nacjonalistycznych zauważyłem pewną manierę, która bardzo mnie denerwowała. Organizacje narodowe stawiają na hierarchię, powiedzmy, że w tej hierarchii awansowałem, nigdy tego faktu nie uważałem za coś co mnie czyni lepszym od innych, niestety u większości ludzi którzy byli na moim poziomie czy jeszcze wyżej, zauważałem pychę i nieustanne poczucie wyższości podkreślane przy każdej możliwej okazji. Taka refleksja z lat nastoletnich, ale pozostała do dzisiaj. W tego typu ruchach pieniędzy z funkcji raczej nie ma, chyba, że „na szczytach”, tak więc trzeba sobie uzmysłowić co dzieje się w głowie człowieka, który dostaje za sprawowanie jakiegoś stanowsika kilkanaście tysięcy co miesiąc.

W demokracji dochodzi do tego jeszcze elektorat. Ludzie, co zauważyliście z pewnością w waszych lokalnych środowiskach, wpędzają wybranych w poczucie wyjątkowości, traktując ich nie raz jak bożków. W ocenie polityków, szczególnie w kontekście ich wynagrodzenia, zniknął rozum, pozostały tylko emocje. W zależności jaka frakcja rządzi, zawsze znajdzie się grupa, która wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi, uzna kilkadziesiąt tysięcy złotych za premie słuszne i wypracowane. Nie ważne, że wypowiadający to człowiek musi na to pracować cały rok lub nawet dwa, liczy się tylko wiara w intencje wybranego polityka.

Zawód polityk nie istnieje i nigdy nie istniał, to funkcja, która jest służbą społeczną. Demokracja wypatrzyła tę funkcję, przyznając politykom pieniądze i przywileje. Dla mnie kwestia wynagradzania za sprawowanie władzy jest otwarta, nie uważam, że powinno się za to dostawać pieniądze, przywilejów natomiast nie powinno być żadnych. Immunitety, diety, pieniądze na prowadzenie biur czy jakieś horrendalne wypłaty za delegacje są jakimś kuriozum zważając na zarobki polityków, co więcej stawiają pozycję posła czy senatora ponad prawo i przeciętną sytuację bytową Polaków. Gdyby zlikwidować pensje, mogłoby się szybko okazać, że nie ma chętnych do rządzenia. Zresztą niektórzy całe życie są politykami czy urzędnikami, skąd tacy ludzie mają wiedzieć gdzie państwo źle funkcjonuje i jakie są problemy ludzi, zza biurka tego nie da się zobaczyć.

Do polityki powinni iść ludzie reprezentujący nie politykę, ale ludzi, takie jednostki są obok Was, w waszych miejscach pracy, może sami nimi jesteście. Znacie życie nie z perspektywy budynku w kształcie cyrku, ale z tego jak kładzie się Wam kłody pod nogi w miejscu pracy i w urzędach. Widzicie układy i przekręty na swoich podwórkach.  Nie raz w tych układach funkcjonują „wybrańcy narodu”, czyli radni, burmistrzowie czy Ci na najwyższych stołkach.Wiara na stadionieWładza musi być reprezentatywna i elitarna, a nie pyszna i tłusta, tego wymagają zasady. Nie uczynimy tego, wybierając celebrytów, osiągniemy to tylko przez odpowiednią organizację narodu. Ta organizacja zaczyna się od osiedli, wsi i zakładów pracy. Budujmy od fundamentów.

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s