Prospekt/5

Dzień judaizmu, dzień islamu, dzień migranta i uchodźcy, świętowanie reformacji. To kilka dni jakie Kościół powszechny obchodzi czy świętuje. W oczach zwykłych świeckich katolików pojawiają się obawy o to czy pasterze naszego Kościoła nie za dużo czasu poświęcają na dialog i celebrowanie z niewiernymi. Zatraciła się w tym wszystkim miara. Z nawracania wydaje się, że w ogóle zrezygnowano. Od lat trwają rozmowy z różnymi przedstawicielami, różnych wyznań i efektów nie widać, chyba, iż takim efektem jest liberalizacja języka przedstawicieli Kościoła. Wierni oczekują księży, którzy przede wszystkim będą potrafili wskazywać ścieżki prowadzące do Jezusa, a nie księży, którzy za cel stawiają sobie robienie zdjęć z protestantami czy żydami.hero_1Dla równowagi coś mocnego z południa (diecezja bielsko-żywiecka): „W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pragniemy włączyć się w to świętowanie przez modlitwę w naszych świątyniach. Dlatego też proszę, by we wszystkich naszych kościołach wprowadzić nowennę 9 miesięcy przed 11 listopada 2018 roku” – napisał bp Pindel, przesyłając, jako pomoc do prowadzonych modlitw, konkretne propozycje rozważań, opracowane w kurialnych wydziałach duszpasterstwa oraz katechetycznym. Polecam zapoznać się z tematem: www.diecezja.bielsko.pl/setna-rocznica-odzyskania-niepodleglosci/

Portale społecznościowe będą próbowały rozbudowywać się w kierunku zajęcia miejsca serwisów z ofertami pracy. 5 gwiazdek na fb lepsza praca w życiu? Zapewne już niedługo. Trend ten przychodzi ze Stanów Zjednoczonych, obecnie istnieją portale takie jak Linkedin, które są swego rodzaju para-facebook’ami służącymi do prezentowania swoich zawodowych dokonań i umiejętności.

Tymczasem „The New York Times” informuje, że zawiązał się bunt przeciwko Google i Facebook’owi. Byli specjaliści tych korporacji założyli Center for Humane Technology. Centrum na rzecz Ludzkiej Technologii ma walczyć z uzależnieniami oraz innymi negatywnymi skutkami rozwoju wirtualnej rzeczywistości, szczególnie wśród najmłodszych. Jest to jakiś sygnał, że nawet twórcy z branży informatycznej dostrzegają niebezpieczne skutki formowania się społeczeństw oderwanych od realnego życia.

Początek roku to czas podwyżek, przeważnie nie płac, a opłat. Tak sytuacja wygląda z opłatami za odbiór odpadów. Na tym rynku panuje dyktat firm z tej branży, wiele gmin ogłaszało kilka razy przetargi licząc na utrzymanie cen z zeszłego roku. Statystyki, którymi kierują się gminy przy ogłaszaniu przetargów pochodzą od… firm startujących w tych przetargach. Podwyżki sięgają kilkudziesięciu procent, zależy to od gminy i firmy zajmującej się gospodarką odpadami. To interesujące, że polityka ekologiczna wymusza na nas wszystkich bardziej restrykcyjną selekcję, a co roku opisywana usługa jest droższa. Instytucje państwa nie działają na tak podstawowym poziomie (w oficjalnych przetargach startuje często jedna firma), a nieudacznictwo urzędników odbija się po kieszeniach nas wszystkich. Gmina ma atrybuty do tworzenia spółek (zajmujących się dowolną dziedziną) zaspokajających potrzeby jej mieszkańców.

W poniedziałek narodowcy pikietowali przed Pałacem Prezydenckim, żądając podpisania słynnej nowelizacji do ustawy IPN. Narodowcy przyszli pokrzyczeli, liderzy wygłosili płomienne mowy i każdy rozszedł się w swoim kierunku. Główno-narodowy przekaz nikogo poza wąską grupą samych zainteresowanych nie obchodzi. Potencjał jest marnowany przez fatalne przywództwo, nastawione na krzesła w budynku o wyglądzie cyrku. Chciałbym napisać coś pozytywnego o tej akcji, ale po prostu się nie da. Ruch Narodowy i przyjaciele przypominają stowarzyszenia obywatelskie, których największą chlubą jest pokazanie się w mediach i tzw. udział w dyskursie demokratycznym, na obecną chwilę daleko im do czegoś co definiuje się jako organizacje narodowe.

Muode Koty wjechały z nowy singlem zapowiadającym drugą płytę tego składu- www.youtube.com/watch?v=dL2rCWgyfZQ

Admin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s