Pozorni niepokorni

Czytam książkę „Prawicowe dzieci czyli blef IV RP” Leszka Misiaka, byłego dziennikarza m.in. Gazety Polskiej. Pośrednio ten artykuł będzie recenzją tej ważnej i dużo mówiącej (o prawicowej elicie) książki. Ta pozycja rzuca sporo światła na rzeczywistość dziennikarską i intencje mentorów oraz moralizatorów prawicowego elektoratu. Wnikliwa analiza powstawania potęgi Gazety Polskiej i jej pochodnych  oraz postawy życiowe i zawodowe wierchuszki polskiego prawicowego dziennikarstwa to główne przewodnie tematy tytułu.

Znam (raczej znałem, bo kontakt się urwał z wielu powodów) jednego lokalnego dziennikarza. Kilka lat temu, będąc aktywistą pewnej organizacji, zawsze mogłem liczyć na owego lokalnego pismaka. Bardzo go szanowałem, bo w przeciwieństwie do wszystkich dziennikarzy z regionu, nie dość, że potrafił napisać rzetelny artykuł, to nie bał się podejść zadać konkretne pytania. To było parę lat wstecz, a nie muszę mówić jaka cenzura panuje (nawet w lokalnych mediach) odnośnie organizacji nacjonalistycznych. Nie przelewało mu się z pieniędzmi, to było widać po jego wyglądzie, ale ewidentnie miał powołanie. Przypuszczam, że aparat fotograficznych który posiadał, kupił za swoje prywatne pieniądze by lepiej relacjonować wydarzenia. Jego losy potoczyły się w kierunku dziennikarstwa interwencyjnego, opisuje wypadki drogowe, lokalne wydarzenia czy skutki działania natury. Co tu dużo pisać, z samego niezależnego pisania wyżyć się nie da, a środowisko narodowe powinno o tym wiedzieć najlepiej. Zmierzam do sformułowania wniosku o elitach czy salonie dziennikarskim, to niemożliwe by bez sponsorów lub mówiąc całkiem wprost, to niemożliwe by nie siedząc u kogoś w kieszeni być dziennikarzem w III RP.

Im dłużej trwają rządy „dobrej zmiany” tym bardziej widoczna jest pycha, zadufanie dziennikarzy prawej strony. Ta nieustanna chęć poniżania środowiska opozycyjnego zgubi opcję rządzącą. Nie można odbierać szacunku nawet najgorszemu wrogowi, nawet jeśli ten wróg robi to notorycznie. Tym powinna cechować się prawicowa moralność, bez względu na okoliczności, mamy kręgosłupy.

Oglądamy cyrk, wszyscy medialni potentaci ubrali maski i grają, albo ludzi o wrażliwości lewicowej, albo autorytety prawicy. Szopka i tyle, a w tle robienie pieniędzy na elektoratach. Wyborcy już nawet polubili to show pod nazwą kto komu mocniej dowali. Sprawy dotykające każdego w życiu, czyli marna praca, upodlający człowieka system, schodzą na dalszy plan. Takie tezy stawia Misiak.

Autor „Prawicowych dzieci…” nawiązuje w tytule do słynnej w światku prawicy książki „Resortowe dzieci. Media” Kani, Targalskiego (należał do PZPR) i Marosza. Dziennikarze związani z GP, niezlezna.pl oraz TV Republika zręcznie III RP wiążą z dawnym systemem, oszczędzających wszystkich swoich. Fakty stają się wygodne tylko wtedy gdy nie dotyczy to „strefy wolnego słowa”.186286Lustracja życiorysu i majątkowa to pierwsze postulaty, które według twórcy, oczyściłby nie tylko same środowisko dziennikarskie, ale i politykę. Zarobki rzędu 30 tys. zł/miesięcznie w tygodnikach uważanych za prawicowe to podobno normalna stawka, ale tylko dziennikarskich celebrytów. Milionowe majątki i huczne bale przy jednoczesnym opóźnianiu wypłat dla tych mniej sławnych, to w Gazecie Polskiej chleb powszedni. Wszystko po to, by poczuć się jak ci z salonu III RP.

Z całą odpowiedzialnością trzeba stwierdzić, że klasa polityczna od lewa do prawa jest owocem 1989 roku. Wbrew obiegowym opiniom nigdy nie rozliczono PRL-u i jego twórców, wręcz przeciwnie, ówczesna góra „Solidarności” i środowisk opozycyjnych podzieliła się wpływami i majątkiem Państwa Polskiego, do dzisiaj ten układ trwa. „Prawicowe dzieci czyli blef IV RP” to pierwsza tego typu książka, ale powstaną kolejne, prawda jest siłą, której żadne pieniądze nie powstrzymają.

Admin

PS: Gdyby ktoś był zainteresowany tematem bardziej, polecam poszukać informacji na temat spółki Srebrna.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s