Wolność

Każdy pragnie wolności, szuka jej na wszystkie możliwe sposoby. Różnie jest postrzegana, jedni widzą ją w niezależności ekonomicznej, inni w swobodzie wyboru. Jednak takie kategoryzowanie wolności wydaje się być błędne, jest ona czymś dużo bardziej złożonym. Sama zasobność portfela nie decyduje o naszej niezależności, są ludzie obrzydliwie bogaci, a jednak wiszą na łasce i nie łasce jeszcze bogatszych, bywają sytuację, gdy ich pozycja jest jednocześnie największym ograniczeniem. Wolny wybór też może nas zniewolić, przykładem niech będzie masa ludzi uzależnionych, oni dzięki swobodzie wyboru, wybrali zniewolenie.

Trzeba więc zastanowić się jak być wolnym człowiekiem. Nie jest to łatwe, ani przyjemne, wbrew temu co mówi dookoła nas świat. Dyscyplina, praca nad sobą, ale w głównej mierze realizacja woli Bożej w tym wszystkim wypełnia się prawdziwie niepodległy człowieka. Wolność bez ograniczeń przestaje być wolnością, tylko staje się swawolą. Wszystkie obszary ludzkiego życia powiązane są z opisywaną wartością, dotyczy to także stosunków społeczno-politycznych.

W Polsce spór ideologiczny intensyfikuje się, są dwie barykady. Na pierwszej stoją zwolennicy skopiowania liberalnej polityki na warunki polskie. Na drugiej barykadzie stoimy na pozycji pójścia własną drogą, prawdziwie niezależną. Najbardziej ta batalia dostrzegalna jest w sporze o fundamenty – mordowanie nienarodzonych (aborcja) czy sztuczne tworzenie ludzi i regulowanie ich liczebności (in vitro, eutanazja). To w istocie spór o definicję wolności, o jej granice i o to czy jest wartością samą w sobie i ostatecznym celem.

Walcząc z kimś, łatwo się do niego upodobnić. Niestety i po prawej stronie nie brakuje złapanych w sieć liberalnego podejścia do zagadnienia. Silnie indywidualistyczny charakter tego nurtu politycznego powoduje, że wielu się na to łapie. Liczni zwolennicy religii wolnego rynku czy rozdziału sfery duchowej człowieka od innych sfer to takie przykłady z brzegu. Liberalizm to ciekawa konstrukcja logiczna, ale trafniej byłoby stwierdzić, że to po prostu łatwa droga życia. Interesują cię tylko twoje sprawy i ich realizacja, a inni są ci tylko potrzebni do zrealizowaniach swoich marzeń. Jesteś centrum świata, a cenne jest tylko i wyłącznie to co materialne. Państwo i obywatele w nim żyjący muszą stworzyć warunki do konkurencji, potem wystarczy pokonać konkurencję i tak przebiega każdy dzień twojego życia.

Mamy wolną wolę, decyzja należy do każdego z nas. Wybory mają zawsze swoje konsekwencje. Wolni ludzie często decydują się na to by być zniewolonymi. Inni jednak wybierają wzrastanie, postrzegają swoją wolność jak środek by stawać się lepszymi, widzą innych, wiedzą, że człowieka to istota złożona i nie wolno jej sprowadzić do jakiś płytkich ról. To od każdego z nas zależy jak wykorzystamy swoją wolność, ale nie bądźmy w nią zapatrzeni, bo umknie wiele istotniejszych wartości.

Admin

PS: „Możesz być kim chcesz” – https://www.youtube.com/watch?v=Q1WU5drUZyINowy obraz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s