Pułapka

Postęp technologiczny z każdym rokiem, miesiącem, dniem nabiera rozpędu. Progres jest tak szybki i nieprzewidywalny, że stawia człowieka w pozycji trudnej i niepewnej. Stworzenie sztucznego życia czy manipulacje genetyczne to tylko mały skrawek tego co osiągnęli (?) naukowcy. Arabia Saudyjska posiada obywatela, który jest robotem humanoidalnym, robot ten ma więcej praw niż kobiety w tym kraju. Manipulowanie genetyczne ma miejsce przy zapłodnieniu in vitro, gdzie możliwe jest już nie tylko wybranie płci dziecka, ale także jego cech. Inżyniera genetyczna i społeczna stworzyła gender – naukę czy raczej ideę, która promuje odrzucenie tradycyjnego spojrzenia na mężczyznę i kobietę w zamian za rozmycie ich ról i cech, poprzez wprowadzenie pojęcia płci kulturowej. facebook-logo1Ogromne piętno technologia zaczyna odciskać na szerokich masach społecznych. Media społecznościowe uzyskały tak niewyobrażalną władzę, że przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy z tego jak sprzedał swoje życie i prywatność na serwery globalnych firm. W ogóle kategoria życia prywatnego zaczyna zanikać, nie przez wszechobecny monitoring, a właśnie przez social media, gdzie trafia setki zdjęć, filmów i relacji użytkowników, których świadomość ogranicza się do samozadowolenia ze swoje wizerunku. To w sieci coraz częściej wyrastają autorytety, także do sieci przeniósł się ostracyzm społeczny. Ludzie w rzeczywistości przestają istnieć, stają się elementem społeczności internetowej, globalnej, bez żadnej tożsamości. Coś co miało ułatwić szybszy kontakt zastąpiło kontakty międzyludzkie w bardzo sztuczny i szkodliwy sposób. Sieć czy konkretnie portale typu facebook stały się także wyznacznikami poprawności politycznej, linia polityczna mediów, o których piszę sprowadza się do skrajnego liberalizmu, postrzegającego człowieka jako wiecznego konsumenta. W życiu konsumenta nie ma miejsca na Boga i drugiego człowieka, jest miejsce tylko i wyłącznie na karierę oraz konsumpcję.

Drastycznie przestaje liczyć się praca ludzkich rąk i praca ludzkich umysłów, wypiera ją praca maszyn i robotów. Nie minie dekada, a przybędzie masa bezrobotnych bez środków do życia. Na świecie pojawiają się pomysły by państwo zapewniało bezwarunkowy dochód gwarantowany. Pytanie tylko jak brak pracy wpłynie na setki tysięcy bezrobotnych? Zupełnie innym problemem jest fakt, że światowa produkcja podporządkowana jest jedynie zyskowi, o realne potrzeby i ocenę skali produkcji nikt nie dba.

Religia postępu, bo chyba tak można nazwać zjawisko w którym podporządkowujemy kolejne sfery naszego życia rozwojowi technologii, ma coraz więcej wyznawców. Wiele zachodnich rządów ma już charakter stricte technokratyczny, pojęcia wychodzące po za nawias techniki i kapitalizmu, są skutecznie eliminowane z życia społecznego. Celem jest rozwój sam w sobie, który całkowicie odrzuca duchowe i niematerialne potrzeby człowieka.

Prawdziwy skok cywilizacyjny istnieje tylko wtedy, gdy rozwój zaczyna się od ducha, a jego namacalny efekt widzimy w świecie, który wszyscy współtworzymy. Niestety historia jaka dzieje się teraz wywróciła wszystko do góry nogami. Rozwój nie wzniósł nas do czegoś co można by uznać za dobre i piękne, wręcz przeciwnie, społeczeństwa i ludzie są obecnie podzieleni jak nigdy, upadek wiary i obyczajów to standard w wysoko rozwiniętych technologicznie państwa. Antidotum jest tam, gdzie człowiek zawsze się zwraca gdy widzi, że upadł…

Admin

PS: W temacie tego do czego może prowadzić rozwój technologii, polecam obejrzeć serial Black Mirror – https://www.youtube.com/watch?v=9imEN5nPNm8

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s